Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga odpowiedniego podejścia i strategii, które często nie są sprawą identyczną i oczywistą dla każdej osoby. Bardzo istotna jest pomoc innych wykwalifikowanych ludzi, którzy podejdą do tematu w sposób profesjonalny i przemyślany. Niestety, ale większość samodzielnych prób wyjścia z nałogu kończy się niepowodzeniem i przedwczesną rezygnacją z dalszych prób. Jedną ze skutecznych metod walki z alkoholizmem może okazać się wszywka alkoholowa Esperal Szczecin. W poniższym artykule staramy się przybliżyć te opcję wszystkim, którzy nie słyszeli o takiej możliwości.
Metody leczenia alkoholizmu
Alkoholizm to poważna choroba, która dotyczy ludzi na całym świecie. Wiele osób zmaga się z brakiem wystarczających form wsparcia podczas wychodzenia z nałogu, co znacząco obniża ich szanse na utrzymanie trzeźwości i odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Tradycyjne metody leczenia alkoholizmu opierają się przede wszystkim na regularnym uczestnictwie w psychoterapii – w zależności od potrzeb zarówno grupowej, jak i indywidualnej, oraz na stosowaniu leków łagodzących objawy odstawienia alkoholu. Niestety, wiele z tych środków farmakologicznych może prowadzić do powstawania kolejnych uzależnień, a także do powodowania różnorodnych skutków ubocznych. Wszystko to stanowi dodatkowe wyzwanie dla osób walczących z nałogiem.
Wszycie alkoholowe – czym jest?
Esperal, czyli wszywka alkoholowa, to mało inwazyjna metoda wspierająca leczenie uzależnienia od alkoholu. Zabieg wszycia trwa jedynie około 15 minut i polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry, pod którą lekarz umieszcza tabletkę z substancją antyalkoholową – Disulfiramem. Substancja ta zaczyna aktywnie działać już od momentu implantacji i jest stopniowo uwalniana do organizmu przez okres od 8 do 12 miesięcy.
Wszywka przez większość czasu jest praktycznie niewyczuwalna dla pacjenta i nie powoduje skutków ubocznych. Daje o sobie znać dopiero w momencie, gdy dojdzie do kontaktu Disulfiramu z alkoholem. Jej uwalnianie do krwiobiegu trwa około 10 miesięcy, natomiast sama reakcja na spożycie alkoholu jest bardzo szybka. Objawy jej towarzyszące, takie jak duszności, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie, bóle brzucha, wymioty czy stany lękowe, mogą utrzymywać się nawet przez około 10 godzin. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do spożycia naprawdę dużej dawki alkoholu, konsekwencje dla osoby zaszytej mogą być śmiertelne (na zasadach przedawkowania).
Warto pamiętać, że reakcja organizmu na wprowadzenie alkoholu pojawia się nie tylko po spożyciu płynnych napojów alkoholowych, takich jak wino, piwo czy wódka, ale również po użyciu produktów jedynie zawierających alkohol w swoim składzie. Przykłady takich produktów to: syropy na kaszel, płyny do płukania ust, desery na bazie ponczu czy cukierki nasączone alkoholem.
Dla kogo rekomendowana jest wszywka alkoholowa?
Zabieg wszycia alkoholowego jest rekomendowany w szczególności osobom mającym trudności z utrzymaniem samodyscypliny i długoterminowej trzeźwości. Skuteczność Esperalu polega na działaniu „w głowie” i stworzeniu bariery psychicznej, która wywołuje negatywne skojarzenia z alkoholem za każdym razem, gdy człowiek będzie chciał po niego sięgnąć. W ten sposób skutecznie zniechęca osoby zaszyte do jego ponownego spożycia. Dzięki temu ryzyko powrotu do nałogu znacząco się zmniejsza. Wszywka Esperal nie wywołuje również skutków ubocznych, a niewielka rana po zabiegu zazwyczaj goi się w ciągu około dwóch tygodni. Nie stanowi więc nachalnej i obciążającej formy leczenia alkoholizmu.
Zaszycie alkoholowe polecane jest także osobom, które ukończyły terapię i aktualnie skutecznie utrzymują abstynencję. W takich przypadkach wszywka może pełnić rolę dodatkowego zabezpieczenia, które wspiera budowanie pewności siebie i stanowi pewnego rodzaju profilaktyczną ochronę przed nawrotem uzależnienia. Co ważne, zabieg zaszycia można powtórzyć ponownie po zakończeniu okresu działania tabletki, co czyni Esperal elastycznym narzędziem wspierającym tak naprawdę wszystkie osoby w procesie zdrowienia. Cena wykonania zaszycia waha się między 550 a 700 zł w zależności o preferencji pacjenta i wybranych czynników. Każdorazowo ostateczna cena ustalana jest podczas konsultacji przedzabiegowych.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania zaszycia?
Esperal Szczecin to wyrób medyczny produkowany od 2009 roku przez Polfa Szczecin S.A., który niezmiennie wspiera leczenie uzależnienia od alkoholu. Jak w przypadku każdego środka medycznego, jego stosowanie wymaga wykluczenia pewnych grup pacjentów ze względu na ich bycie w kręgu ryzyka niepożądanych reakcji w organizmie.
Chociaż sam Esperal nie wywołuje skutków ubocznych, istnieją potencjalne sytuacje, w których zabieg wszycia jest absolutnie niewskazany. Do najważniejszych i najczęściej wymienianych przeciwwskazań należą: uczulenie na substancję czynną zawartą w tabletkach, ciąża lub karmienie piersią, obecność chorób przewlekłych, takich jak niewydolność oddechowa czy krążeniowa, niedokrwistość, nadciśnienie, cukrzyca, padaczka, schorzenia nerek czy niedoczynność tarczycy. Dodatkowo, zabieg nie może być przeprowadzony, jeśli pacjent nie zachowa wymaganej abstynencji przez co najmniej 24 godziny przed planowanym wszyciem Esperalu. W przeciwnym razie lekarz jest zobligowany do odmówienia wykonania zaszycia bezapelacyjnie.
Przed każdym wszyciem odbywa się obowiązkowa konsultacja z lekarzem specjalistą. W jej trakcie przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad medyczny. W ten sposób lekarz chirurg analizuje dokładnie stan zdrowia pacjenta i wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Dzięki temu cała procedura wszycia alkoholowego jest przeprowadzana w sposób bezpieczny i dobrze dopasowany do potrzeb pacjenta.
Co, jeśli nie jestem przekonany do wykonania zaszycia?
Decyzja o dokonaniu zabiegu zaszycia alkoholowego jest pierwszym krokiem do zwiększenia swoich szans na powrót do normalnego życia. Wątpliwości towarzyszące osobom uzależnionym są powszechną reakcją na nowe typy rozwiązań. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań i dalszego niezdecydowania najlepszym sposobem będzie bezpośredni kontakt z wykwalifikowanym i pomocnym zespołem Esperal Szczecin poprzez stronę internetową https://esperalszczecin.pl/.
Profesjonalni lekarze codziennie udzielają wskazówek i pomagają w podjęciu decyzji o zaszyciu bądź rezygnacji z niego. Uruchomiona została ogólnodziałająca infolinia, gdzie pod numerem +48 728 602 305 można porozmawiać ze specjalistami i rozwiać swoje wszelkie wątpliwości. Dla osób, które preferują formę rozmowy „twarzą w twarz” zawsze istnieje możliwość zgłoszenia się bezpośrednio do stacjonarnego gabinetu chirurgicznego przy ul. Monte Cassino 24 w Szczecinie.
Z wszywką Esperal Szczecin leczenie uzależnienia nie musi być wielką niewiadomą, ale szansą na skuteczne wyjście z nałogu. Nie warto więc czekać kolejnych dni, ale już dziś podjąć pierwsze kroki ku lepszej przyszłości.
—
Artykuł sponsorowany