Parasomnia: objawy, przyczyny i jak z nią walczyć

materac do sypialni

Sen to niezwykle ważny element ludzkiego życia. Pozwala nam się zregenerować, zachować zdrowie i wzmacniać odporność. Kiedy pojawiają się problemy, mają one wpływ na wiele obszarów naszego funkcjonowania. Jednym z najbardziej uciążliwych zaburzeń snu są parasomie. W tym artykule znajdziesz informacje o jej przyczynach, objawach i sposobach radzenia sobie z nią.

Czym są parasomnie? Rodzaje parasomnii i ich objawy

Parasomnie to grupy zaburzeń snu, wpływające na obniżenie jego jakości. Są to zachowania pojawiające się w takcie procesu, niemające wpływu na zasypianie, ani czas spania. Opierając się na Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu, parasomnie dzieli się na trzy grupy.

  1. Parasomnie związane z wybudzaniem:
  • Zespół Elpenora, rzadkie zaburzenie psychiczne, zwane także upojeniem sennym. Charakteryzuje się on osiąganiem sprawności ruchowej, bez odzyskania pełnej świadomości.
  • Lęki nocne, najczęściej objawiające się wybudzeniami z krzykiem z głębokiego snu. Występują najczęściej między 3 a 12 rokiem życia i ustępują z wiekiem.
  • Lunatyzm (somnambulizm), czyli aktywności realizowane przez sen – spacerowanie lub proste codzienne czynności, o których nie pamięta się po przebudzeniu.
  1. Parasomnie związane z fazą snu REM
  • Paraliż senny – wrażenie bezwładu mięśni w trakcie snu, dające efekt niemożności poruszania się.
  • Koszmary senne – sny związane z traumatycznymi wydarzeniami, takimi jak śmierć, wypadek, trudne zdarzenia losowe, przeżywane świadomie i często zapamiętywanie po przebudzeniu.
  1. Pozostałe zaburzenia 
  • Bruksizm, czyli występujące w każdej fazie snu zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. W ekstremalnej formie mogą doprowadzić do zwyrodnień w obrębie szczęki górnej lub żuchwy.
  • Seksomia, nazywana także zespołem Morfeusza, objawiająca się podejmowaniem czynności seksualnych przez sen.
  • Mówienie przez sen, mniej lub bardziej składne i zrozumiałe wypowiedzi, które pojawić mogą się w każdej fazie snu.
  • Zespół niespokojnych nóg – mimowolne poruszanie kończynami dolnymi zarówno w czasie zasypiania, jak i w trakcie wypoczynku nocnego.

materace Materazzi

Najczęstsze przyczyny parasomnii oraz diagnostyka zaburzeń.

Czynników wywołujących te zaburzenia jest naprawdę wiele. Jednym z najczęściej wymienianych są predyspozycje genetyczne. Ale dość duży wpływ na występowanie objawów mogą mieć także stany napięcia emocjonalnego, przewlekły stres, przedłużająca się bezsenność, depresja, nerwica, zespół stresu pourazowego, zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, czy choćby zwykła gorączka. Bruksizm mogą powodować również wady zgryzu.

Ryzyko wystąpienia parasomnii wzmagają nieregularny tryb życia, nadużywanie alkoholu, środków odurzających, leków nasennych, oraz zaburzenia oddychania.

Osoba cierpiąca na którąkolwiek formę parasomnii swoje pierwsze kroki powinna skierować do lekarza rodzinnego. Pogłębiony wywiad może wykazać, że winne są niehigieniczny tryb życia i niekorzystne przyzwyczajenia. Ale być może powód jest o wiele poważniejszy i należy skierować się w stronę chorób psychicznych lub somatycznych. Dobre rezultaty w diagnozowaniu parasomnii daje  badanie polisomnograficzne, wykonywane w ośrodkach specjalistycznych, zajmujących się zaburzeniami snu. Monitoruje ono aktywność i napięcia mięśniowe człowieka w czasie snu i za dnia.

materac do spania

Odpowiedni materac a spokojniejszy sen przy parasomniach

Czy z parasomniami można walczyć sposobami niemedycznymi?  Jedną z takich metod jest z pewnością odpowiedni materac do spania. Nieważne, czy wybieramy materac piankowy, czy sprężynowy, istotne, aby był on dokładnie dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli nie mamy wiedzy, jaki powinien być materac do spania, warto zasięgnąć porady specjalisty. Dyżury takich ekspertów dość często oferowane są w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem sypialni. W przypadku, gdy parasomniami obciążony jest tylko jeden z partnerów, specjalista z pewnością podpowie na potrzeby obojga, doradzając, jaki materac wybrać do łóżka małżeńskiego.

Pomocna może być również poduszka do spania w każdej pozycji, czy miękka nakładka na materac twardszego typu, którą w razie potrzeby zawsze można zdemontować. Parom, wśród których jeden z partnerów ma skłonność do podrażnień i innych problemów skórnych, które też mogą być przyczyną parasomnii, ulgę zapewni materac antyalergiczny 160×200.

Pamiętać należy, że w przypadkach ekstremalnych nie warto czekać na to, aż problem sam się rozwiąże, lub szukać pomocnych półśrodków. Warto udać się do specjalisty zajmującego się zaburzeniami snu. Z pewnością pomoże on znaleźć odpowiednią terapię – behawioralną lub farmakologiczną, która pozwoli pokonać parasomnie i przywrócić komfort życia.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *