Nietrzymanie moczu u kobiet to problem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku. Jest to niekontrolowany wypływ moczu z pęcherza, który może być spowodowany różnymi czynnikami. W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u kobiet.
Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet
Każdy typ nietrzymania moczu może mieć różne przyczyny. Wyróżniamy trzy główne rodzaje tego zaburzenia:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej występującym u kobiet. Polega na wyciekaniu moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów i innych czynności wywołujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Przyczyną tego typu nietrzymania jest osłabienie mięśni dna miednicy i zwieraczy cewki moczowej. To nietrzymanie moczu występuje m.in. w ciąży i po porodzie.
- naglące nietrzymanie moczu – wiąże się z naglącym parciem na pęcherz, które zmusza do natychmiastowego oddania moczu. Przyczyną tego typu nietrzymania są nadaktywne mięśnie pęcherza. Jego powodem są choroby układu moczowego i zakażenia dróg moczowych, cukrzyca, zmiany hormonalne i choroby układu nerwowego.
- wieloczynnikowe nietrzymanie moczu łączy objawy nietrzymania wysiłkowego i naglącego. Przyczyną jest zwykle kombinacja osłabienia mięśni dna miednicy i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza.
Zdiagnozowanie przyczyny problemu z utrzymaniem moczu jest kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Objawy nietrzymania moczu
W zależności od rodzaju nietrzymania moczu problem może objawiać się w różny sposób. Najczęściej zdarza się:
- niekontrolowany wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego czy w trakcie stosunku płciowego;
- nagłe i silne parcie na pęcherz moczowy;
- częste oddawanie moczu w małych ilościach;
- oddawanie moczu w nocy;
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego;
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
- zmiana zapachu lub koloru moczu;
- obecność krwi w moczu.
W przypadku pojawienia się tych problemów zrób badanie ogólne moczu i idź do urologa.
Leczenie nietrzymania moczu
Są różne sposoby leczenia nietrzymania moczu. Warto stosować leczenie zachowawcze, aby zapobiec nietrzymaniu moczu. Mięśnie dna miednicy odpowiadają za kontrolowanie zwieraczy cewki moczowej i pęcherza. Ćwiczenia mięśni Kegla mają na celu wzmocnienie i poprawienie ich funkcji. Wsparcie dróg moczowych to też odpowiednia higiena intymna, picie dużej ilości płynów, unikaniu drażniących substancji (np. kawy, alkoholu, pikantnych potraw), stosowanie probiotyków lub suplementów (np. Incontinox), które wspomagają florę bakteryjną i odporność układu moczowego.
W przypadku, gdy nietrzymanie moczu u kobiet spowodowane jest chorobą, potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Leki zmniejszą aktywność pęcherza lub zwiększą napięcie zwieraczy cewki moczowej. Mogą być podawane doustnie, przezskórnie lub przezcewkowo. Leczenie farmakologiczne powinno być zawsze zalecone i monitorowane przez lekarza.
Jeśli problem nietrzymania moczu się nasila konieczne jest leczenie chirurgiczne, które poprawi anatomiczną pozycję pęcherza i cewki moczowej lub zwiększy ich pojemność. Może polegać na wszczepieniu taśmy podskórnej, implantacji stymulatora nerwowego, wstrzyknięciu substancji wypełniających lub wykonaniu operacji plastycznej. Leczenie operacyjne jest stosowane w ostateczności.
Podsumowanie
Popuszczanie moczu to problem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, ale też kobiety w ciąży. Jego przyczyny są różne, a każda wymaga innego leczenia. Nietrzymanie moczu może mieć negatywny wpływ na jakość życia, samopoczucie i samoocenę. Dlatego ważne jest, aby szukać pomocy medycznej i stosować odpowiednie leczenie i środki zapobiegawcze. Niektóre z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u kobiet to: ćwiczenia dna miednicy i trening pęcherza, leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, wsparcie dróg moczowych i zmiana stylu życia.
—
Artykuł sponsorowany
wstydliwy problem u kobiet…