Wysoki cholesterol – przyczyny, objawy i leczenie

Poważnym zaburzeniem zdrowotnym dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn jest wysoki poziom cholesterolu, inaczej hipercholesterolemia. Jest to problem, który może mieć charakter wrodzony lub nabyty i niejednokrotnie niestety pracujemy na niego sami swoim niezdrowym trybem życia. Ten stan jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci pacjentów, dlatego nie należy go lekceważyć i jak najszybciej po jego wykryciu powinno się wdrożyć odpowiednie działania zaradcze, czyli przyjmować leki na wysoki cholesterol zgodnie z ustalonym przez lekarza planem leczenia. Jakie są przyczyny wysokiego cholesterolu i jak może się ten problem objawiać? Informacje na ten temat można znaleźć poniżej. Podpowiadamy również, jak walczyć ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Najczęstsze przyczyny wysokiego cholesterolu we krwi

Cholesterol w organizmie człowieka jest produkowany przez wątrobę, poza tym dostarcza się go wraz z pożywieniem. Dzieli się na cholesterol dobry (HDL) oraz cholesterol zły (LDL). Dla człowieka niebezpieczny jest wysoki poziom cholesterolu LDL, gdyż stanowi to czynnik ryzyka dla wielu groźnych chorób układu krążenia, a te należą do głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. Do najczęstszych przyczyn wysokiego cholesterolu zalicza się:

  • niezdrową dietę z dużą ilością tłustego jedzenia,
  • nadwagę lub otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • niewielką aktywność fizyczną lub jej całkowity brak,
  • palenie papierosów,
  • spożywany w nadmiarze alkohol,
  • choroby wątroby,
  • niedoczynność tarczycy.

Przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu w organizmie może być oczywiście znacznie więcej, jednak faktem jest, że w większości przypadków człowiek sam do tego stanu doprowadza swoją niezdrową dietą i niezdrowym trybem życia.

Jakie są objawy wysokiego cholesterolu?

Podwyższony poziom cholesterolu przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Pacjent może żyć latami, nie zdając sobie sprawy z problemu, co jednak wcale nie oznacza, że nie ma on wpływu na jego organizm. Między innymi z tego powodu niezbędne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Aby sprawdzić poziom cholesterolu w organizmie, niezbędne jest pobranie krwi i wykonanie tzw. lipidogramu, który umożliwia oznaczenie poziomu trójglicerydów i wszystkich frakcji cholesterolu.

Długotrwale podniesiony poziom cholesterolu w organizmie może się przyczyniać do miażdżycy, czyli przewlekłej choroby mającej związek z odkładaniem się tłuszczów na ściankach naczyń krwionośnych. Miażdżyca może doprowadzić do choroby wieńcowej, niedokrwienia kończyn, a nawet do udaru mózgu i zawału serca. Pacjent z długotrwale wysokim poziomem cholesterolu może mieć objawy skórne, w tym tzw. żółtaki, czyli żółte zgrubienia na ciele. Wysoki poziom cholesterolu może mieć też związek z przewlekłym zmęczeniem i osłabieniem, bólami i niedokrwieniem kończyn dolnych, a nawet wiązać się z problemami z koncentracją.

Leki na wysoki cholesterol

By nie mieć problemów z wysokim cholesterolem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na swój styl życia oraz jakość diety. Trzeba się regularnie ruszać oraz wyeliminować z diety niezdrowe tłuszcze trans i tłuszcze nasycone. W diecie nie powinno brakować natomiast zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego i błonnika, poza tym należy zadbać o prawidłową podaż kwasów omega. Można też postawić na suplementy i leki na wysoki cholesterol dostępne bez recepty. Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i lipidów we krwi wspomaga m.in. karczoch zwyczajny oraz czosnek pospolity, a także monakolina K, czyli naturalna statyna pochodząca z fermentowanego czerwonego ryżu.

Wspomniane wyżej metody mogą okazać się pomocne w profilaktyce oraz przy lekko podwyższonym poziomie cholesterolu. Jeśli jednak pacjent ma wysoki poziom cholesterolu, lekarz może zdecydować o konieczności wdrożenia leczenia specjalistycznego. Najczęściej pacjentom są przepisywane wówczas statyny i należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i w dawkach przez niego ustalonych. Ich stosowanie nie zwalnia jednak pacjenta z konieczności pilnowania diety i dbania o zdrowy tryb życia.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *