Jak zaburzenia hormonalne wpływają na cerę?

Gładka i nieskazitelna cera jest marzeniem wielu osób. Niestety nierzadko pozostaje w sferze tych nieosiągalnych. Kremy i maseczki nie działają? Być może za niedoskonałości cery odpowiadają hormony. Zobacz, kiedy warto zbadać ich poziom.

Jakie zmiany na twarzy mogą być objawem zaburzeń hormonalnych?

Nadmierne wydzielanie sebum

Intensywne zmiany hormonalne zachodzące w okresie dojrzewania, a u kobiet także ciąży lub menopauzy mogą być powiązane z nadmiernym wydzielaniem sebum, co w konsekwencji często prowadzi do trądziku. Nadmiar sebum łatwo rozpoznać – cera jest wyraźnie tłusta i świecąca, a zmiany koncentrują się na środkowej części twarzy.

Utrudnione gojenie się ran

Organizm ludzki ma bardzo duże zdolności regeneracyjne, które mogą zostać zaburzone wahaniami poziomu hormonów. Warto je zbadać, jeśli gojenie się nawet drobnych ran trwa podejrzanie długo. Niepokojące mogą być nawet zadrapania, które uparcie nie chcą zniknąć, albo długo utrzymujące się wysypki.

Trądzik hormonalny

Trądzik jest tak pospolity, że coraz częściej traktujemy go jak oczywistą przypadłość i próbujemy leczyć kosmetykami dostępnymi w drogeriach. Nie jest to dobra droga, zawsze lepiej ustalić przyczynę niż jedynie leczyć skutek.

Po czym poznać trądzik hormonalny? Jego wystąpienie nie ma nic wspólnego ze złą pielęgnacją cery, za to można obserwować okresy większego i mniejszego wykwitu nowych krost, które z reguły bywają twarde i bolesne. Skłonność do trądziku hormonalnego może być dziedziczna.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia to nie zawsze efekt zmian chorobowych związanych z nieprawidłową pracą wątroby (a często te zmiany określa się mianem plam wątrobowych) czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Bywa i tak, że pojawiają się właśnie w związku z zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej dotyczy to kobiet w ciąży, ale nie tylko. Jeśli więc pojawiły się nagle i bez związku z pogodą, warto pomyśleć o badaniach hormonalnych.

Suchość skóry

Niedobór hormonów może ujemnie wpływać na poziom nawilżenia skóry, co przekłada się na jej suchość, skłonność do swędzenia i łuszczenia.

Czy trądzik hormonalny ustępuje samoistnie?

Może, ale nie musi. Jeśli zmiany hormonalne związane są z okresem dojrzewania, ciążą lub menopauzą, można liczyć na ich unormowanie. Jeśli jednak mają podłoże chorobowe (np. nieprawidłowa praca tarczycy lub jajników), nie obejdzie się bez leczenia. Trzeba pamiętać, że w tym wypadku nie leczy się trądziku jako takiego, a skupia na wyrównaniu poziomu hormonów.

Jakie badania hormonalne warto zrobić, by ustalić przyczyny pojawienia się niedoskonałości na twarzy?

Jak ustalić, czy pojawiające się na twarzy zmiany mają podłoże hormonalne? Najprościej jest wykonać badania krwi na oznaczenie poziomu hormonów.

Lekarze najczęściej zalecają oznaczenie testosteronu całkowitego i wolnego, prolaktyny, insuliny, hormonów tarczycy.

Każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem dermatologiem, zmiany skórne bowiem bywają efektem wielu różnych schorzeń, a ich przyczyny nie zawsze są oczywiste. Pomocna może być także wizyta u endokrynologa. W niektórych przypadkach leczenie wymaga współpracy specjalistów z obu dziedzin.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. I najgorzej, że gospodarkę hormonalną trudno okiełznać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *